Karácsonyék februárban levelet kaphatnak a kormányhivataltól – a tét 50 milliárd forint
Nagy vita körvonalazódik a szolidaritási hozzájárulás kapcsán. Sára Botondék megteszik a szükséges lépéseket.
A svájci választók minden évben egy hónap plusz nyugdíjat adtak maguknak egy országos népszavazáson, amelynek középpontjában az idősek életszínvonala állt.
Vasárnap népszavazást tartottak Svájcban, amin a szavazók közel 60 százaléka igent mondott arra, hogy évente megemeljék a nyugdíjakat, 75 százalék pedig elutasította a nyugdíjkorhatár 65-ről 66 évre történő emelését – írja a BBC.
A nyugdíjak emelésére vonatkozó javaslat a szakszervezetektől érkezett, de a svájci kormány, a parlament és a gazdasági vezetők ellenezték, mivel szerintük ez megfizethetetlen. A kormány arra figyelmeztetett, hogy megnövekedett nyugdíjakat nem biztos, hogy állni tudja a költségvetés.
Az állami nyugdíj maximális összege havi 2550 euró,
ami sokak szerint nem elég a svájci megélhetéshez – pedig ez átváltva alig kevesebb, mint egymillió forint.
A megélhetés Svájcban, különösen az olyan városokban, mint Zürich és Genf, a legmagasabbak közé tartozik a világon. A mindenki számára kötelező egészségbiztosítási díjak gyorsan emelkednek, és az idősek néha nehezen tudják kifizetni őket.
Különösen nehezen tudnak megélni azok a nők, akik esetleg munkaszünetet tartottak a családalapítás miatt, és azok a bevándorlók, akiket évtizedekkel ezelőtt toboroztak, hogy svájci gyárakban, éttermekben vagy kórházakban dolgozzanak. Egyre többen dolgoznak 70 éves korukig, de nem önszántukból, hanem kényszerűségből. Eközben a fiatalabb generáció körében egyre nő a munkával kapcsolatos stressz és a kiégés – sorolja az okokat a BBC.
Pár évvel ezelőtt a svájciak leszavazták az évi plusz egy hét szabadságot.
Fabrice Coffrini / AFP